Potężna Matka z mitów historycznych

Nu Wa

Legendy opisują, że Nüwa (wymowa Nuła) miała głowę człowieka i ciało podobne do smoka. Zamieszkiwała rajską Górę Kunlun – taoistyczne niebo wiedzy oraz dom mnóstwa pierwotnych nieśmiertelnych. Liczne teksty historyczne przypisują Nüwa stworzenie rodzaju ludzkiego oraz wszystkich żywych istnień, ocalenie nas od gwałtownych katastrof i wiele innych czynów.

Poznajcie najpotężniejszą matkę Państwa Środka.

Nüwa stwórczyni

Tuż po stworzeniu Ziemia była cichym i niezamieszkałym miejscem. Pewnego dnia Nüwa napotkała na swej drodze łagodną rzekę. Przyciągnięta jej błyszczącymi wodami, zatrzymała się, by dłużej, z zadumą popatrzeć na swoje własne odbicie.

W tamtym momencie zdała sobie sprawę z tego, czego brakowało owemu bezludnemu światu.

Uklękła przy brzegu i zaczerpnęła z dna żółtej gliny, a następnie zaczęła wyrabiać maleńkie figurki, które wyglądały dokładnie tak jak ona sama. Nieskładne ciała, jedno po drugim, urosły i zaczęły tańczyć.

Jednak zajęcie to wkrótce okazało się być zbyt powolnym oraz żmudnym jak na ambicje bogini. Zerwała z pobliskiej wierzby gałąź, zanurzyła ją w miękkiej glinie i ze świśnięciem rozrzuciła niezliczone muliste rozbryzgi. Kiedy kropelki lądowały na ziemi, każda zmieniała się płynnie w małą osobę, której ciało natychmiast tętniło życiem. W ten sposób świat został zaludniony, a jego monotonia skończyła się.

Nüwa super-bohaterka

Nowo narodzeni ludzie żyli szczęśliwie… ale radość nie trwała długo. Wkrótce jej królestwa nawiedziły szalejące pożary, powodzie oraz przerażające bestie. Cztery filary podpierające niebo skruszały. Niebo pękło. Ziemia rozstąpiła się. Sama planeta zaczęła przewracać się w stronę południowego wschodu. (Legenda mówi, że spowodowało to przechylenie się osi Ziemi, orbity ciał niebieskich wygięły się w kierunku północno-zachodnim, chiński krajobraz stał się wyższy w regionach zachodnich a większość tamtejszych rzek popłynęła w stronę południowego wschodu.)

Potężna matko, przybywaj z pomocą! Najpierw Nüwa stopiła kompozycje pięciu kolorowych kamieni. Niebieski, czerwony, żółty, biały i czarny – kwintet uosabiał istotę Pięciu Elementów drewna, ognia, ziemi, metalu i wody. Używając tej magicznej zaprawy Nüwa spędziła dziewięć dni na łataniu nieba. Potem poświęciła nogi tytanowego żółwia, żeby zastąpiły niebiańskie filary. Nüwa podróżowała wzdłuż i wszerz, by gasić pożary, usuwać powodzie oraz przepędzać demony. Ostatecznie spokój został przywrócony, a jej dzieci mogły znów śpiewać i tańczyć.

Dziedzictwo Nüwa

Nüwa jest często uznawana za jedną z Trzech Dostojnych, będących niczym kamienie węgielne dla chińskich mitów historycznych. Jest ona stwórczynią i obrończynią rodzaju ludzkiego. Ustanowiła małżeństwo pomiędzy mężczyzną i kobietą oraz stała się patronem małżeństwa, płodności i połogu. Wynalazła starożytne instrumenty muzyczne takie jak hulusi (flet z tykwy i bambusa), flet bambusowy oraz lutnię trzcinową. Wraz z mężem Fuxi przywróciła na świecie porządek oraz ustanowiła sposób życia dla ludzi.

Wiele zawdzięczamy pierwszej chińskiej potężnej matce, dlatego zdecydowanie warto zapoznać się z chińskimi wczesnymi mitami historycznymi i postacią bogini Nüwa.

Starożytne Chiny były ziemią, gdzie bogowie i śmiertelnicy żyli razem i razem tworzyli zainspirowaną boskością kulturę. Dlatego też wczesna historia Chin i mitologia są ze sobą w całości powiązane. Nasza nowa seria „mitów historycznych” zapoznaje was z głównymi postaciami cudownych chińskich legend.